Jak działa Google Ads? Przewodnik dla początkujących

\ Data \ 25 marca, 2025

\ Autor \ Semcore

Zdj 1. Google Ads to jeden z najpopularniejszych programów reklamowych na świecie

Źródło: https://pxhere.com/en/photo/1442011 

Jak działa Google Ads? Przewodnik dla początkujących

Współczesne algorytmy i narzędzia do przetwarzania danych sprawiają, że świat reklamy stał się bliższy odbiorcy. Ten może wyświetlać reklamy produktów, na których mu zależy i które są mu w najbliższym czasie potrzebne. Tego typu materiały reklamowe mogą pojawiać się na różnych stronach internetowych, w wielu formatach. To korzyść dla kupującego, ale też sprzedawcy. Na powyższych zasadach opiera się Google Ads. Co warto wiedzieć o tym programie? W jaki sposób działa? 

Google Ads to program reklamowy firmy Google, który do 2018 roku nazywany był Google AdWords. Ads to jeden z największych tego typu systemów emisji reklam na świecie. Narzędzie ma 44 wersje językowe i pozwala na wszechstronne, dopasowane do potrzeb użytkownika działanie.

Czym jest Google Ads? Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest Google Ads? To system, który pozwala na emisję reklam graficznych i tekstowych na stronach partnerskich wyszukiwarki Google, należących do programu rozliczeniowego Google AdSense (Google Display Network). Reklamy Google Ads wyświetlają się także na stronach wyszukiwarki Google.

Wskazana reklama, zaimplementowana przez reklamodawcę wyświetla się w określonych miejscach, docierając do użytkowników o konkretnych potrzebach i zainteresowaniach. Działa to podobnie jak pozycjonowanie stron. System analizuje, jakich słów kluczowych używa dany użytkownik. Następnie (na podstawie słów kluczowych, ale też na bazie historii wyszukiwanych stron) wyświetla wyniki reklam. Dopasowuje tematykę do tego, co aktualnie potrzebne jest danemu użytkownikowi.

Jak działa Google Ads? Najważniejsze zasady

Zasada działania Google Ads z punktu widzenia reklamodawcy jest dość prosta. System funkcjonuje na bazie licytacji powierzchni reklamowych. Emisje realizowane są na podstawie wskazanych przez użytkownika ram budżetowych. Liczba takich materiałów reklamowych także wyświetla się w zależności od określonego przez nas budżetu. Reklamy zawsze targetowane są do konkretnej grupy odbiorców (jak w SEO). Jeżeli np. użytkownik szuka sprzętu wędkarskiego, to będą wyświetlać mu się reklamy firm należących do programu Google Ads, które oferują właśnie sprzęt wędkarski.

Użytkownik programu Google Ads może dokładnie określić, do jakich użytkowników chce trafić z reklamami. Ma możliwość wskazania lokalizacji odbiorców, ich wieku, płci, zainteresowań, zapotrzebowania etc. Reklamy rozliczane są później w modelu CPC (koszt za kliknięcie) lub CPM (koszt za 1000 wyświetleń).

Współcześnie Google Ads umożliwia emisje kilku formatów reklamowych:

  • tekstowe reklamy w wynikach wyszukiwania;
  • reklamy graficzne w formie czytelnych banerów;
  • reklamy produktowe;
  • reklamy wideo w serwisie Youtube.

 

Zdj 2. Struktura wyszukiwania Google. Reklamy pokazują się na samej górze

Źródło: https://www.seobility.net/en/wiki/images/6/6a/SERP.png 

Efektywne korzystanie z Google Ads – na to zwróć uwagę

Google Ads pozwala w efektywny sposób promować swój biznes, docierać do grupy osób zainteresowanej określonymi produktami, a także znacznie zwiększyć sprzedaż. Program cechuje się wysokim współczynnikiem konwersji. Udana kampania reklamowa (podobnie jak np. pozycjonowanie) pozwala budować bazę klientów i znacznie poprawić obroty firmy.

Warto jednak pamiętać, że kampania reklamowa musi być prawidłowo zdefiniowana. Szczególnie istotne jest wskazanie określonej grupy docelowej. Bardzo ważne, abyśmy określili słowa kluczowe, którymi rzeczywiście mogą być zainteresowani odbiorcy. Tak samo konieczne jest prawidłowe wskazanie potencjalnej charakterystyki grupy odbiorców (m.in. ich zainteresowań, wieku, miejsca zamieszkania itd.). Na tej podstawie Google będzie wyświetlał reklamy na stronach partnerskich, a także w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli zdefiniowanie grupy docelowej będzie właściwe, klienci mogą szybko zainteresować się zakupem i dokonać transakcji. W przypadku, gdy grupa będzie zdefiniowana nieprawidłowo, reklamy nie wzbudzą żadnego zainteresowania, a wręcz przeciwnie – mogą wzbudzić niechęć do marki. Koniecznie należy mieć to na uwadze!